Regionalna konferencija o zloupotrebi javnih resursa u kampanji
Transparentnost Srbija organizovala je regionalnu konferenciju o zloupotrebi javnih resursa u izbornim kampanjama. Bila je to prilika da se podsetimo nalaza TS iz izborne kampanje 2016. godine, da čujemo kako je t aoblast regulisana u zemljaam regiona i kakva je praksa, ali i da zajedno razmotrimo naše predloge za uređenje ove materije.
TS, naime, preporučuje da se promene propisi i praksa u sledećim pravcima:
1. Zabrana učešća politički izabranih javnih funkcionera (ministri i državni sekretari, predsednik Vlade, narodni poslanici, poslanici i odbornice, gradonačelnici, pokrajinski sekretari itd.) na promotivnim skupovima, posetama, konferencijama i slično koje organizuju organi vlasti tokom izborne kampanje, kao i drugim događajima koji su namenjeni medijskoj promociji, osim kada je jasno naznačeno da je reč o aktivnosti koju sprovodi politička stranka, koalicija ili grupa građana koja učestvuje na izborima;
2. Uređivanje pojedinih aktivnosti organa vlasti i javnih funkcionera generalno, kako bi se smanjio prostor za diskreciono odlučivanje od slučaja do slučaja (npr. uvođenje pravila u kojim slučajevima ministar mora da prisustvuje svečanom otvaranju nekog objekta u čijoj izgradnji je učestvovalo ministarstvo – po vrednosti ili vrsti);
3. Preciziranje pravila o odnosu organa vlasti i medija – potpuna zabrana, delimična zabrana (u doba izborne kampanje) ili jasna pravila o tome kada i na koji način organi vlasti mogu pokrivati troškove medijskog praćenja njihovih aktivnosti;
4. Preciziranje pravila o obaveštavanju javnosti o radu organa vlasti i javnih funkcionera – koje se informacije moraju objaviti na veb-sajtovima, u kojim slučajevima se obavezno ili po pravilu izdaju saopštenja i sazivaju konferencije za štampu i slično;
5. Preciziranje pravila o postupanju funkcionera kada u zvaničnim prilikama dobiju pitanje koje se odnosi na njihove političke stranke;
6. Detaljnije i sveobuhvatnije uređivanje pitanja javnog i političkog oglašavanja;
7. Preciziranje i praćenje primene pravila o finansiranju medija ili medijskih programa kada je to finansiranje namenjeno praćenju rada organa vlasti, kako se na ovaj način ne bi finansiralo pohvalno izveštavanje o aktivnostima javnih funkcionera koji dodeljuju ta sredstva;
8. Detaljnije uređivanje planiranja aktivnosti organa vlasti, u skladu sa usvojenim strateškim aktima, kako bi se smanjio prostor za diskreciju i „tempiranje“ promotivnih aktivnosti u doba izborne kampanje;
9. Postavljanje ograničenja ili dodatnih mehanizama odobravanja i provere za preuzimanje novih obaveza, oprost dugova, odricanje od javne imovine i javne rashode u periodu izborne kampanje;
10. Zakonsko preciziranje ovlašćenja Vlade i drugih organa vlasti kada su u „tehničkom mandatu“, u cilju da se ona svede na obavljanje neodložnih poslova;
11. Preciziriranje dužnosti pojedinih organa u vezi sa praćenjem poštovanja pravila koja imaju za cilj da spreče „funkcionersku kampanju“ i druge vidove zloupotrebe javnih resursa za potrebe kampanje;
12. Donošenje i primena „prelaznih rešenja“ do potpunog uređenja ove materije – formiranje Nadzornog odbora pre izbora i angažovanje ovog tela na sprečavanju zloupotrebe javnih rersursa; donošenje obavezujućih pravila ili preporuka REM o načinu izveštavanja medija o aktivnostima javnih funkcionera tokom kampanje (npr. bez video pokrivanja i audio snimka govora funkcionera); monitoring aktivnosti javnih funkcionera u kampanji od strane Agencije za borbu protiv korupcije; praćenje preuzimanja obaveza i javnih rashoda od strane Fiskalnog saveta; revizija poslovanja korisnika budžeta u periodu izborne kampanje.
Na skupu je o međunarodnim stadardima govorio Vladimir Misev, savetnik za izbore, ODIHR, koji je predstavio i Smernice za sprečavanje zloupotrebe javnih resursa u izbornim kampanjama. Iskustva iz zemalja iz kojih dolaze predstavili su Cuneyt Durmaz, sudija Ustavnog suda Turske, Vuk Maraš iz MANS-a CG, Dona Dimov iz Transparency International Makedonija, Hasida Gušić iz Centralne izborne komicije BIH, Visar Sutaj iz Kosovskog demokratskog instituta. U diskusiji su učestvovali i Boško Mijatović iz CLDS i Zoran Stojiljković i Predrag Knežević iz Agencije za borbu protiv korupcije.
Vesti
Šta treba da se promeni u pristupu reformama u poglavljima…
Koalicija organizacija civilnog društva "preEUgovor" predstavila je redovnu ocenu pristupa EU i Vlade Srbije reformama u oblasti vladavine prava. Predstavnica Beogradskog centra za bezbednosnu politiku Sonja Stojanović Gajić, na predstavljanju izveštaja…
Borba protiv korupcije – na papiru i u praksi
Sa kolegama iz još četiri organizacije predstavili smo alternativni izveštaji o sprovođenju Akcionog plana za poglavlje 23 u delu koji se odnosi na borbu protiv korupcije, a koji definiše ključne…
Sporije do informacija o radu vlasti
Transparentnost Srbija ukazuje da nacrt izmena i dopuna Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, pored nekoliko korisnih promena, sadrži i pravila koja bi značajno usporila i ograničila ostvarivanje prava građana…
Kako da Srbija iskoristi GRECO preporuke
Transparentnost Srbija poziva Vladu i Skupštinu da iskoriste GRECO preporuke iz jula 2015. i dobijeni dodatni rok za njihovo ispunjenje (31. oktobar) kao podsticaj za poboljšanje propisa i prakse. Srbija je…
Zakon o javno-privatnom partnerstvu i koncesijama - kako unaprediti antikorupcijske…
Transparentnost Srbija predstavla je danas analizu rizika od korupcije u propisima o javno – privatnom partnerstvu i preporuke za poboljšanje zakonskih resenja. Sastavni deo analize je i studija o antikoruptivnim…
Monitoring lokalnih izbora - Beograd 2018
Transparentnost Srbija predstavila je rezultate monitoringa lokalnih izbora u Beogradu u vezi sa funkcionerskom kampanjom, njenim praćenjem u medijima, finansiranjem iz budžeta, oglašavanjem u medijima i radom državnih organa. Istraživanje dokazuje…
Ko hapsi, ko odobrava, a ko komentariše
S obzirom na to da se u "Srpskom telegrafu", izdanju od 7. mata, na stranicama 1-3, a u okviru teksta „ANGELA:VUČIĆU, HAPSI POLITIČARE!“ pojavila i izjava osobe predstavljene kao "generalni sekretar saveta Transparentnost", ukazujemo…
Konferencija: Beogradski izbori – pogled iz ugla civilnog društva
Transparentnost Srbija, CeSID i BIRODI predstavili su nalaze o prioritetima građana i stranaka u kampanji za lokalne izbore u Beogradu, funkcionerskoj kampanji i monitoringu medija. Funkcionerska kampanja gradskih čelnika, stranačko angažoovanje predsednika…
Nelogična zakonska rešenja i njihova pogrešna primena– finansiranje kampanje…
Kampanja za beogradske izbore, prema oceni Transparentnosti Srbija (član Transparency International), pruža još jedan od dokaza da finansiranje izbornih kampanja nije uređeno na logičan i primeren način. Podsećamo da je prema…
CPI 2017: Srbija izgubila jedan poen i pala za pet…
Srbija već 10 godina nije napredovala u borbi protiv korupcije i dalje se smatra zemljom u kojoj je nivo korupcije visok, a ove godine je za pet mesta pala na…
Funkcionerska kampanja 2012-2017
Dominantna odlika izbornih kampanja u Srbiji od 2012. do sada je takozvana funkcionerska kampanja, koja podrazumeva aktivnosti funkcionera na vlasti u predizbornom periodu koje se prikazuju kao njihov uobičajeni rad…
Nizak nivo otvorenosti budžeta
Medjunarosni Indeks otvorenosti budžeta (OBI) pokazuje da Srbija ne ispunjava standarde dobre prakse kada je reč o objavljivanju i sveobuhvatnosti budžetskih dokumenata, učešću javnosti u budžetskim procesima i nadzoru koji…
Srbija nazadovala po otvorenosti budžeta
Međunarodno istraživanje Indeks otvorenosti budžeta (Open budget index - OBI) stvrstalo je Srbiju na 62. mesto od 115 zemalja. Taj rezultat pokazuje da smo država u kojoj budžetski dokumenti nisu dovoljno otvoreni i sveobuhvatni. Od…
Dopis dnevnom listu Blic
Transparentnost Srbija uputila je dopis dnevnom listu Blic povodom vesti objavljene u izdanju od 21. januara 2018. godine. Prenosimo dopis u celini: Dnevni list “Blic” Žorža Klemansoa 19, 11000 Beograd Glavni i odgovorni urednik Predrag…
Ispitati informacije o mogućoj političkoj povezanosti direktora Agencije
Transparentnost Srbija poziva Odbor Agencije da ispita podatke o mogućoj političkoj povezanosti novoizabranog direktora Agencije i da obavesti javnost o svojim nalazima. Naime, neophodno je ispitati informacije da je novoizabrani…
Transparentnost Srbija u 2017. godini
Transparentnost Srbija sumirala je rezultate rada u 2017. godini. Evo šta smo, uz Vašu pomoć i podršku, u saradnji sa Vama i za Vas, radili u proteklih 12 meseci: - na našem…
Javne nabavke pod lupom
U 2017. godini nije poboljšan sistem kontrole javnih nabavki, a predviđeni mehanizmi za kažnjavanje zloupotreba gotovo da uopštene funkcionišu. Probijeni su rokovi za poboljšanje propisa koji bi trebalo da reše…
Planovi integriteta - između korupcijskog rizika i antikorupcijske prakse
Transparentnost Srbija predstavila je deo nalaza iz istraživanja "Planovi integriteta - između korupcijskog rizika i antikorupcijske prakse". Plan integriteta je dokument koji, u skladu sa obavezom propisanom Zakonom o Agenciji za…
Finansijske istrage kao sredstvo za borbu protiv organizovanog kriminala i…
Transparentnost Srbija u saradnji sa Centrom za monitoring i istraživanja (CEMI) iz Podgorice i Asocijacijom za demokratske inicijative iz Sarajeva sprovodi projekat „Jačanje kapaciteta istrage i krivičnog gonjenja u zemljama…
Vlast deklarativno za EU, Srbija nazaduje u vladavini prava
Stanje vladavine prava u Srbiji se pogoršalo uprkos tome što je država deklarativno posvećena unapređenju vladavine prava i što evropski zvaničnici procenjuju da je to ključna oblast za napredak Srbije…
Dopis dnevnom listu Politika
Transparentnost Srbija uputila je dopis dnevnom listu Politika povodom vesti objavljene u izdanju od 19. decembra 2017. godine. Prenosimo dopis u celini: Politika Trg Politika 1, 11000 Beograd V.d. glavnog i odgovornog urednika Žarko Rakić Zamenik…
Usvajanje budžeta za 2018 – značajan korak nazad srpskog parlamentarizma
Transparentnost Srbija (članica Transparency International) ocenjuje da proces usvajanja budžeta Srbije za 2018. predstavlja krupan korak nazad u pogledu parlamentarne kontrole izvršne vlasti. Skupština u novijoj istoriji Srbije nikada nije zaista…
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije: Još jedna propuštena godina…
Transparentnost Srbija, povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije, ocenjuje da Srbija ni 2017. godinu nije iskoristila da bitno poboljša propise, ojača institucije i kazni odgovorne za korupciju. Podsećamo da Srbija ulazi…
Uloga tužilaštva u borbi protiv korupcije
Ima još jedna važna stvar kada je reč o političkim i drugim pritiscima: u svakoj profesiji, kod novinara, službenika, NVO aktivista, pa i među tužiocima, posao u okviru istih ovlašćenja…
Javnost zavisi od dobre volje vlastodržaca da objasne neke svoje…
Nijedna kontrolna ili nadzorna institucija nije reagovala na nabavku 710 patrolnih vozila, vrednu 700 miliona dinara, a koja je proglašena tajnom, ukazano je danas na skupu "Svrsishodnost javnih nabavki za…
Nezakonitost konkursa Ministarstva za rad
Organizacija Transparentnost Srbija obavestila je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja o nezakonitostima konkursa za pružanje usluga SOS telefona za žrtve nasilja, koji ističe 25. novembra, i ukazala…
Ministarstvo finansija i Vlada ponovo krše Zakon o budžetskom sistemu
Transparentnost Srbija obaveštava javnost da su ponovo probijeni rokovi iz Zakona o budžetskom sistemu, što će dodatno umanjiti mogućnost da se najznačajniji zakon temeljno razmotri pre usvajanja. Vlada Srbije, četvrti…
Komisija naložila uklanjanje štetnog uslova
Republička komisija za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki delimično je poništila postupak javne nabavke usluga prevoza putnika u prigradskom saobraćaju na "potezu 500" u narednih deset godina, koji je…
Aktuelnosti u borbi protiv korupcije i primeri spornih javnih nabavki
Predstavnici Transparentnosti Srbija predstavili su danas primere spornih javnih nabavki, kao i kratku analizu u vezi sa formiranjem Saveta za saradnju sa Rusijom i Kinom. Na konferenciji za novinare u…
Upravni sud potvrdio - Vlada ne sme da ignoriše zahtev…
Upravni sud usvojio je tužbu organizacije Transparentnosti Srbija i naložio Vladi Republike Srbije da u roku od 15 dana postupi po zahtevu kojim su tražene informacije od javnog značaja u…
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5