Datum kreiranja: sreda, 22 april 2015
Dobro je što je makar jedan izveštaj Vladinog Saveta za borbu protiv korupcije naišao na odziv predstavnika te iste Vlade. Naime, potpredsednica Zorana Mihajlović je povodom navoda o
proneveri državnog novca za remont vagona rekla da će se
istražiti gde je nestalo 65 miliona evra, da je izveštaj Saveta za borbu protiv korupcije prosleđen Ministarstvu unutrašnjih poslova, i da treba da odgovaraju svi bez obzira da li su iz DS ili SNS.
To nipošto ne znači da je ovakva reakcija izvršne vlasti dovoljna. Naime, pored slučajeva koje u svojim izveštajima obradi Savet, postoje stotine ili hiljade sličnih, koji nisu predmet njihovog razmatranja, a koje, prema dinamici rada i raspoloživim kapacitetima ni drugi državni organi (npr. Državna revizorska institucija) neće stići da obrade. Pored toga, postoje i mnogi drugi državni organi, nevladine organizacije i mediji koji ukazuju na nepravilnosti na argumentovan način, a da to ostane bez reakcije Vlade (npr. izveštaj TS o prvoj godini sprovođenja Zakona o javnim preduzećima). Dakle, čak i kada bi Vlada i tužioci pravovremeno uzimali u razmatranje sve slučajeve na koje javno ukažu Savet, DRI i druge institucije, trebalo bi da pruže jasan odgovor na pitanja da li postoje i da li su na osnovu ovih iskustava unapređeni mehanizmi nadzora i kontrole.