Joomla 3.2 Template by Justhost Complaints

(Samo)zavaravanje oko akcionih planova

Datum kreiranja: subota, 02 decembar 2017

AP 23Ministarka pravde, komentarišući činjenicu da mnoge aktivnosti iz akcionog plana za poglavlje 23 i 24 nisu ispunjene, kaže: "Podsećam da je Srbija sama sebi nametnula rokove za sprovođenje Akcionog plana, nisu nam nametnuti od strane Evropske komisije, u nekim planovima smo možda bili previše ambiziozni i optimistični i zato će se raditi revizija Akcionog plana, ali samo u delu ispunjavanja rokova".

Iza ove izjave se krije velika i na prvi pogled neprimetna opasnost po Srbiju. Naime, planovi Vlade, koji su pisani 2014. i 2015, a usvojeni 2016, bili su i u tom momentu neopravdano dugi i nedovoljno ambiciozni, ne samo kada se mere u odnosu na potrebe društva u oblasti pravosuđa, borbe protiv korupcije i ljudskih prava, već i u odnosu na realne mogućnosti državnih organa. To je Transparentnost Srbija argumentovala i tokom izrade Akcionog plana, u više od 70 pisanih komentara, kao i nakon njegovog usvajanja.

Na primer, izmene Zakona o finansiranju političkih aktivnosti su bile planirane još u AP za sprovođenje antikorupcijske strategije i to za 2014. godinu. Neke izmene su tada pripremljene, ali ne i usvojene. Zatim je donet AP za poglavlje 23, pa je planiran novi rok, do kraja 2016. godine. Međutim, za sve to vreme se stvari nisu mrdnule sa mrtve tačke. Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja je trebalo da se menja još 2011, kada je pripremljen predlog izmena i dopuna. Zatim su promene bile predviđene antikorupcijskim akcionim planom iz 2013, pa onda, sa novim rokom i u AP za poglavlje 23. Do današnjeg dana nije objavljen ni nacrt.

Revizija akcionog plana je predviđena da se radi 2018. Ona je potrebna zato što AP za poglavlje 23 nikad nije ni bio dovoljno dobar. Čak i tamo gde su aktivnosti sprovedene u celosti kako je planirano i u roku, to nije donelo društvenu promenu zbog koje je akcioni plan donet. Najava ministarke, kojoj u tom pogledu nema razloga da se ne veruje, da će se revizija raditi samo u vezi sa rokovima, a ne i suštinom, praktično znači da Srbija, makar u ovom trenutku, planira da rastegne postojeće planirane aktivnosti na budućnost i da ono što je moglo da bude urađeno pre 2, 3, ili 10 godina, obavi npr. do 2023.